ECO Ogród „Wspólna sprawa”

Zapraszamy do działania!

Dołącz do nas, a zyskasz:

• przyjemność pracy na świeżym powietrzu wśród pasjonatów ogrodnictwa;
  • możliwość obserwowania i pielęgnowania warzyw na każdym etapie ich wzrostu;
  • radość z przygotowywania smacznych potraw z wykorzystaniem ekologicznych warzyw;
  • dostęp do szkolnego ogrodu w dni powszednie, w weekendy i podczas wakacji;
  • przydatną wiedzę i umiejętności w prowadzeniu ekologicznego i zdrowego stylu życia.

Zapraszamy uczniów, rodziców, dziadków, przyjaciół szkoły, pasjonatów ogrodnictwa do wspólnego dzieła w tworzeniu ogródka warzywnego na terenie szkoły.

Mamy nadzieję, że współpraca z Państwem zaowocuje dobrymi radami w zakresie planowania i zagospodarowania terenu, uprawy warzyw, dzieleniem się sadzonkami lub pomocą w doglądaniu ogródka.

Każdy będzie mógł skorzystać ze wspólnych upraw/zbiorów.

Przewidywane efekty krótko- i długotrwałe

Realizacja projektu daje możliwość kształtowania postaw ekologicznych.

• Chcemy kreować w uczniach wartości, które mają wpływ na stan otaczającego nas środowiska.
  • Kupując w sklepie warzywa najczęściej dodatkowo otrzymujemy zbędne opakowanie produktu.
  • Jednym ze sposobów na zmniejszenie odpadów jest uprawa własnej żywności w ogrodzie bądź balkonie.
  • Własna uprawa roślin umożliwi dostęp do zdrowych produktów, jest też miłym urozmaiceniem czasu i przynosi spore oszczędności.
  • W środowisku lokalnym chcemy rozpowszechnić potrzebę zdrowego nawyku żywienia, zwrócić uwagę na rolę warzyw w codziennej diecie, co może przełożyć się na zmniejszenie produkcji mięsa.

Organizacja zajęć edukacyjnych, pogadanek itp. na temat przetwarzania odpadów biologicznych oraz odpowiedniego ich segregowania i składowania przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego:

• Mają one szanse stać się kompostem wzbogacającym w składniki mineralne glebę pod uprawy.
  • Nieużytki znajdujące się w przestrzeniach miejskich, szczególnie na naszym terenie województwa śląskiego są cenne z punku widzenia ekologicznego, gdyż ich potencjał często jest niedostrzegalny i niewykorzystany.
    Ich zagospodarowanie np. pod ogródki warzywne dodatkowo poprawi estetykę i ekosystem całego miasta Będzina i nie tylko.

Mamy nadzieję, że podjęte przez nas zadanie „utworzenia ogródka” będzie miało zasięg długofalowy i przyniesie wymierne korzyści w przyszłości na rzecz środowiska.

Wiedza i umiejętności, które nabędą uczestnicy projektu, dadzą im szansę na stworzenie własnych ogródków, zagospodarowanie małych przestrzeni na swoje potrzeby, a być może staną się pomysłem na dorosłe życie ukierunkowane na ekologię.

Pełną parą rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji projektu. Przygotowano teren pod uprawę. Wyłożono chodnik. Zakupiono skrzynie z przeznaczeniem na ogródki warzywno-kwiatowe, agrowłókninę, ziemię. Drewniane skrzynie zaimpregnowano, chroniąc tym samym przed warunkami atmosferycznymi. Uczniowie ozdobili je kolorowymi motywami. Zbudowano „ekologiczne” ławeczki, na których można usiąść i zrelaksować się na łonie natury wśród ziół, warzyw i kwiatów.

Pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice, dziadkowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do „Wspólnej sprawy”. Podzielili się sadzonkami, wsparli nasze działania w przygotowaniach do nasadzeń.

Uczniowie klasy 2 a wraz z wychowawcą i nauczycielem wspierającym wsadzili pierwsze sadzonki: czerwonej sałaty, pomidorków i jarmużu. Podlali warzywa i z niecierpliwością będą czekać na ich rozrost. Możliwość wspólnych prac ogrodniczych przyniosła naszym uczniom nie lada frajdę. Dzieci stanęły na wysokości zadania. Doglądają swoją pracę, dbają o pielęgnację roślin.

Utworzenie ECO Ogródu „Wspólna sprawa” jest doskonałym działaniem integrującym małych i dużych.

Nasze ogródki stale się „rozrastają”. Kolejne sadzonki „udekorowały” skrzynie. Tym razem zasadziliśmy: ogórki, sałatę, rzodkiewkę, fasolkę, buraki liściowe, szczypiorek, cebulę, szczaw, rukolę, roszponkę, szpinak, lubczyka, bazylię, lawendę, szałwię, maki. Skrzynię ukwieciliśmy aksamitkami, których zadaniem jest ochrona roślin przed nicieniami. Z niecierpliwością czekamy na kiełkowanie nasion.

Kolejne sadzonki, tym razem nagietki, poziomki i aksamitki wsadzili uczniowie klasy 8.

Uczniowie klasy 2 b wspólnie z wychowawcą i nauczycielem wspierającym wsadzili podarowane przez rodzica ucznia sadzonki: poziomki, nagietka i aksamitek.

Klasy 3 sadziły fasolę, buraczki. Siały zboża: żyto, pszenicę, owies i jęczmień.

ECO Ogród „Wspólna sprawa” wciąż zachwyca. Wyłożono chodnik i zamontowano ławeczki. Całość ogrodu zdobi kompozycja z pni drzew i świeżych traw oraz roślin na skalniak. Posadzono tuje oraz świerk.

Obserwujemy „pierwsze” kiełkowanie roślin oraz wzrost sadzonek. Miło jest spędzać czas w ECO Ogrodzie wśród roślinności na świeżym powietrzu.

Stworzenie ECO Ogrodu „Wspólna sprawa” jest zadaniem szkoły promującym zdrowy tryb życia. Społeczność szkolna ma okazję uczestniczyć w pracach ogrodowych, obserwować, pielęgnować i kosztować zdrową, ekologiczną żywność. Ponadto ogródek jest miejscem zabaw badawczych, obserwacji roślin, ptaków, owadów i zjawisk przyrodniczych, idealnie wpisuję się w założenia podstawy programowej kształcenia ogólnego z edukacji wczesnoszkolnej.

Jesteśmy dumni, że dzięki naszym wspólnym działaniom możemy cieszyć się bujnie rosnącym ogródkiem.

Widać już pierwsze pomidorki.