|
Wizyty studyjne
Listopad 2008 – wizyta w Polsce. Zobacz zdjęcia z wizyty...
W dniach 16 – 23 listopada 2008r. gościliśmy w naszej szkole nauczycieli z Portugalii, Turcji, Szkocji i Włoch.
Już pierwszego dnia pobytu nauczyciele zwiedzili szkołę, spotkali się z panią dyrektor i wszystkimi pracownikami. Podczas lekcji pani. Marzeny Suszyńskiej w klasie 1a mieli okazję sprawdzić czym różnią się lekcje w ich krajach i lekcje w Polsce. Obejrzeli występ uczniów klasy 3a i 2b, którzy pod kierunkiem pani Jadwigi Koneweckiej zaprezentowali przedstawienie teatralne w oparciu o legendy polskie.
Nauczycieli obejrzeli również występy poszczególnych klas dotyczące kultury i tradycji krajów partnerskich, spróbowali typowych potraw polskich, takich jak bigos, smalec, żurek itp.
Ważnym punktem programu wizyty było spotkanie naszych gości z władzami Będzina. W Urzędzie Miasta przyjął ich prezydent, pan Radosław Baran oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, pan Roman Goczoł. Nasi goście opowiedzieli gospodarzom miasta o pracy w ich szkołach, systemach edukacyjnych ich krajów oraz współpracy z naszą szkołą w ramach projektu.
W ramach części kulturoznawczej naszego projektu, goście zwiedzili Oświęcim, Kraków oraz Częstochowę i Ogrodzieniec. Największym przeżyciem było na nich zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau.
Kwiecień 2009 – wizyta w Szkocji Zobacz zdjęcia z wizyty...
Szkocja przywitała nas pięknym wiosennym i ciepłym dniem, ale to tylko na zachętę. Następne dni pobytu w Glasgow były zimne i deszczowe.
Ale czas spędzony tam był niezapomniany.
Odwiedziłyśmy szkołę partnerską w Claydebank i tam spotkałyśmy się z nauczycielami i uczniami. Miałyśmy okazje hospitować lekcje w kilku klasach a następnie prowadzić lekcje w trzech klasach. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację o Polsce i próbowali nauczyć się kilku słów w języku polskim. Jedna z klas ogromni nas zaskoczyła, gdy zaśpiewała polską kolędę...
Na pożegnacie Szkoccy gospodarze zorganizowali dla wszystkich gości Comeniusa wieczorek, podczas którego panowie wystąpili w strojach regionalnych czyli kiltach.
W dniu wolnym od zajęć lekcyjnych zwiedziłyśmy Glasgow oraz zostałyśmy zaproszone na spotkanie z wykładowcami Uniwersytetu na temat współpracy europejskiej.
Listopad 2009 – wizyta w Turcji Zobacz zdjęcia z wizyty...
W listopadzie odbyła się wizyta w ramach projektu w szkole podstawowej Behcehir w Istambule, w Turcji.
Spotkaliśy się tam z nauczycielami wielu przedmiotów, dyrektorem szkoły, uczniami i pracownikami.
Szkoła jest placówką prywatną i należy do sieci szkół, w skład której wchodzą przedszkola, szkoły podstawowe, średnie oraz uniwersytet. Liczy sobie około 500 uczniów i około 100 pracowników. Jest doskonale wyposażona w pomoce naukowe. Każdy uczeń ma możliwość korzystania podczas lekcji z laptopa, który może zabrać do domu i wykonać w nim pracę domową.
Szkoła położona jest w nowej dzielnicy Istambułu.
Uczniowie, tak jak w naszej szkole, noszą strój szkolny, czyli biała koszulę i ciemne spodnie lub spódniczkę.
Podczas wizyty zwiedziliśmy historyczną cześć Istambułu, płynęliśmy statkiem po cieśninie Bosfor. Odwiedziliśmy również przedszkole, szkołę średnią i uniwersytet Bahcesehir.
Marzec 2010 – wizyta we Włoszech Zobacz zdjęcia z wizyty...
Wizyta we Włoszech odbyła się w dniach 8-13 marca, 2010r. Wzięli w niej udział p. Małgorzata Kalaga, Karolina Siwy i koordynator projektu p. Ewa Wolniak.
W trakcie wizyty zwiedziliśmy szkołę partnerską 1° Circolo Didattico Statale „Giuseppe Settani”, przedszkola „Giovanni Paolo II”, „Giovanni Rodari”, gimnazjum i szkołę średnią w Rutigliano oraz średnią szkołę hotelarsko – gastronomiczną w Castellana.
Spotkaliśmy się również z władzami miasta Rutiglianao oraz władzami prowincji Bari.
Zwiedziliśmy niezwykle piękne miejsca w prowincji Bari, takie jak jaskinia Castellana, miasteczko Arbelobello, Polignano a Mare oraz stolicę prowincji – miasto Bari.
Podczas wizyty omówiliśmy dotychczas wykonane zadania w ramach projektu, plan działań na kolejne trzy miesiące oraz zawartość książki, która będzie produktem końcowym całego projektu oraz podsumowaliśmy.
|