Comenius w SP 10 w Będzinie

 


 MAJ 2010

       Każdy z nas korzysta z Internetu, czy to w szkolnej pracowni informatycznej, bibliotece, domu, kawiarence internetowej.
9 lutego 2010r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Na lekcjach informatyki dowiedzieliśmy się jakie zagrożenia niesie sieć, i jak ich uniknąć.
       A oto „Sieciakowe” zasady bezpiecznego korzystania z sieci.



Możesz je znaleźć również na super stronie www.sieciaki.pl. Jeśli zdarzy się, ze poczujesz iż ktoś niepokoi cię w sieci, poczujesz się niepewnie, zawsze poinformuj o tym sowich rodziców lub opiekunów. Możesz także skorzystać z infolinii tel. 0800 100 100 lub strony www.helpline.org.pl . Nie obawiaj się poprosić o pomoc.



Oto wskazówki dla Was:
* Nie podawaj swoich danych osobowych takich jak: adres, numer telefonu, adres pracy rodziców/numer telefonu, nazwa i miejsce szkoły bez zgody rodziców. Ujawnianie tych informacji może narazić cię na różne niebezpieczeństwa.
* Nie podawaj nikomu (poza rodzicami) swojego hasła dostępu.
* Nie wysyłaj nikomu swoich zdjęć bez porozumienia z rodzicami.
* Natychmiast powiedz rodzicom, jeśli trafisz na informacje, które sprawiają, że czujesz się skrępowany, zmieszany czy przestraszony. Rodzice lub inne osoby dorosłe mogą zgłosić takie nielegalne treści do punktu kontaktowego http://www.hotline.org.pl/
* Nie odpowiadaj na żadne wiadomości, które sprawiają, że czujesz się skrępowany. Jeśli dostaniesz taką wiadomość, powiedz o tym rodzicom.
* Pamiętaj, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie. Internetowi znajomi mogą okazać się kimś zupełnie innym niż twierdzą.
* Nie wyrażaj zgody na spotkanie z osobą, którą poznałeś w sieci bez porozumienia z rodzicami. Jeśli rodzice zgodzą się na takie spotkanie, upewnij się, że spotkacie się w miejscu publicznym i weź ze sobą tatę lub mamę.
* Nie rób niczego, co mogłoby urazić innych użytkowników lub byłoby sprzeczne z prawem.

Wspólnie z rodzicami ustalcie zasady korzystania z internetu: porę dnia, długość, odpowiednie dla ciebie obszary, z kim możesz się porozumiewać.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej.

Polecamy również strony:


       

       

       



       Internet to również żródło cennych informacji. Dzięki dostępowi do sieci możemy się wiele nauczyć.
       Poniżej możecie ściągnąć darmowy program "Mapa Europy - puzzle". Celem gry edukacyjnej jest dopasowanie pojawiających się terytoriów państw europejskich na mapie. Trzeba uważnie śledzić kształt puzzli. Grając w tę grę dowiecie się, gdzie leżą poszczególne państwa i poznacie ich nazwy. Kliknij na rysunek. ZAPRASZAMY.



Gra dostępna jest również na stronie: http://www.yourchildlearns.com/dirmpeur.htm

 HTM