Uczeń z klasą

Po cyklu akcji, które służyły głównie poprawie jakości pracy szkoły i wprowadzaniu nowych metod nauczania, chcieliśmy jako szkoła ucząca zwrócić szczególną uwagę na samodzielność uczniów, zachęcić ich do pracy w grupie, pracy metodą projektu, rozwiązywania problemów.

W listopadzie 2006 roku uczniowie klasy V a i VI b podjęli się realizacji projektów edukacyjnych ubiegając się tym samym o tytuł "Ucznia z klasą". Program ten był okazją do wymiany opinii i nawiązania współpracy pomiędzy uczniami z różnych szkół w całej Polsce. Uczniowie pisali bloga, oglądali swoje projekty i komentowali je. Mogli dzięki temu znależć korespondencyjnych przyjaciół, którzy mają podobne zainteresowania, podejmują podobne inicjatywy. Mogli też zaproponować wspólne działania.
W naszej szkole powstały dwa projekty:

Projekt I "Jan Paweł II - wybitny Polak XX wieku":
klasa Va: Paula Szopa - koordynator, Anna Iwańska, Sylwia Bednarek, Klaudyna Kożmińska, Wojciech Natkaniec, Krzysztof Piesak
opiekunowie: mgr Joanna Brzostek, mgr Dorota Sochocka

Projekt II "Deutsches Blatt":
klasa VIb: Paulina Wnęk - koordynator, Justyna Karolczyk, Emilia Jagoda, Agnieszka Prosowska, Zuzanna Spyrka, Łukasz Krzypkowski
opiekun: mgr Joanna Sowa

Opis Projektu I:
Praca nad całym projektem będzie trwała od 1 listopada 2006 do 1 kwietnia 2007. Projekt podzieliliśmy na dwie części: cz. 1 to albumy, pytania do konkursu, poezja i utwory muzyczne, cz. 2 to komputerowe opracowanie konkursu, prezentacja multimedialna. Finał to spotkanie poetycko-muzyczne z pokazem multimedialnym w dniu 2 kwietnia 2007, w rocznicę śmierci Jana Pawła Wielkiego, na które zaprosimy społeczność szkolną i pozaszkolną. Zaproszeni goście będą mogli obejrzeć całość naszej twórczości. W miesiącu listopadzie zamierzamy wykonać zaprojektowane przez siebie albumy przedstawiające życie i twórczośc papieża. Pod koniec tego miesiąca - kończącego rok liturgiczny pod hasłem Jan Paweł II chcemy opracować pytania do konkursu wiedzy o Janie Pawle II. Będziemy autorami pytań, ale nie autorami nagród.:). W grudniu chcemy wykonać "Księgę złotych myśli Jana Pawła II", którą będzie można obejrzeć i przeczytać w bibliotece szkolnej. Styczeń będzie miesiącem sprawdzenia wiedzy o Janie Pawle II na podstawie opracowanego przez nas testu, pisania wierszy dla i o Ojcu świętym, które przedstawimy podczas kwietniowego pokazu. W lutym będziemy usiłować stworzyć własne utwory muzyczne ku czci Jana Pawła II. Muzyka ta, mamy nadzieję, będzie mogła wzbogacić montaż poetycko-muzyczny z pokazem multimedialnym o wybitnej osobie, która na pewno pozostanie w sercach wszystkich Polaków.

Opis Projektu II:
W tym roku szkolnym postanowiliśmy tworzyć gazetkę w języku niemieckim. Języka niemieckiego uczymy się już 5 rok, dlatego też chcemy przekazać nasze wiadomości pozostałym kolegom i koleżankom. Gazetka jest wydawana co miesiąc i sprzedawana za symboliczną zlotówkę. Pienišdze zebrane z gazetki przekazane są na cele szkoły oraz różne nagrody. Uważamy, że to jest bardzo dobry pomysł i spodoba się naszym koleżankom i kolegom. W każdym wydaniu gazetki chcemy opisać, to wszystko co dzieje się w naszej szkole. Obok licznych zadań, łamigłowek, rebusów, krzyżówek znajdą się również wywiady z naszymi wspaniałymi nauczycielami, ankiety, teksty kulturoznawcze oraz kilka stron poświęconych naszym młodszym koleżankom i kolegom. Jesteśmy pełni zapału i chęci do pracy. W naszej gazetce zamieścimy również teksty przybliżające kulturę krajów niemieckojęzycznych, takich jak Austria, Niemcy, Szwajcaria.