Szkoła Podstawowa nr 10 w Będzinie od ponad roku posiada mobilną pracownię kształcenia zintegrowanego wyposażoną na miarę XXI wieku. Dzięki udziałowi w projekcie Śląskiego Kuratorium Oświaty Lekki jak piórko – multimedialna szafka dla ucznia = lekki tornister uczniowie mają możliwość pracy na notebookach.

13 grudnia 2010 roku przystąpiliśmy do kolejnego projektu informatycznego realizowanego wspólnie ze Śląskim Kuratorium Oświaty. Tym razem jest to projekt międzynarodowy pod tytułem Informatyka Twórcza z Baltie, który w Polsce rozpoczyna się od naszego województwa. Do pilotażowego projektu wybrana została gmina Będzin. Celem projektu jest rozwijanie wśród najmłodszych uczniów umiejętności pisania programów informatycznych. Obejmuje metodykę, oprogramowanie, szkolenia i konkursy.

W poniedziałek 13 grudnia odbyło się pierwsze szkolenie w SP 10 w Będzinie, w którym oprócz 27 nauczycieli będzińskich szkół podstawowych i gimnazjum wzięli udział między innymi Pan Wizytator Dariusz Boruta - Przedstawiciel Śląskiego Kuratorium Oświaty, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Będzinie Pan Roman Goczoł, nauczyciele i uczniowie. Szkolenie oraz lekcje z uczniami klasy IV Szkoły Podstawowej nr 10 poprowadził Pan Bohumir Soukup przedstawicie czeskiej firmy SGP Systems, będącej twórcą Baltiego.

Czwartoklasiści w ciągu 45 minut na notebookach zaprogramowali budowę domu i mogli obejrzeć stworzoną przez siebie animację. Później odbyły się warsztaty dla nauczycieli, podczas których krok po kroku odkrywano kolejne możliwości w programowaniu z Baltiem.

W opinii osób biorących udział w warsztatach jest to bardzo ciekawy projekt dający możliwość twórczego wykorzystania komputera przez uczniów. Dzięki specjalnemu programowi dzieci już od najmłodszych klas mają możliwość tworzenia swoich programów z animacją ruchu, dźwiękiem, efektami specjalnymi. Swoje umiejętności można sprawdzać indywidualnie wysyłając prace na konkursy zamieszczone na stronie www.baltie.pl

Wywiad z Bohumirem Soukupem - twórcą programu. Artykuł pochodzi z "Gazety Szkolnej” nr 48/2010

Kliknij zdjcie, aby powikszy widok.